Обикновено смятаме, че преодоляването на ограниченията става чрез усилие, съпротива и борба. Наистина има ситуации, в които е това е правилното. Но има и друг вид ситуации, когато преодоляването на ограниченията се случва чрез тяхното приемане. Изисква се огромна мъдрост да се разграничат тези двете и това е причината да поискам да споделя по-долу един текст от книгата Нова земя на Екхарт Толе.
„Формата означава ограничение. Ала ние сме дошли в този свят не само за да преживяваме ограничения, но и за да увеличим осъзнатостта си, като превъзмогваме ограниченията. Някои ограничения могат да бъдат преодолени на външно ниво. Има и ограничения в живота, с които трябва да се научим да живеем.
Те могат да се преодолеят само вътрешно. Всеки рано или късно се сблъсква с тях.
Тези ограничения или ви държат впримчени в его-реакциите, което означава интензивна нещастност, или вие успявате вътрешно да се издигнете над тях, като безкомпромисно капитулирате пред това, което е.
Именно затова те са тук — да ви научат на безкомпромисна капитулация.
Състоянието на капитулация на съзнанието ви отваря към вертикалното измерение в живота ви, измерението на дълбочината. Нещо от това измерение ще навлезе в света, нещо безкрайно ценно, което иначе би останало неизявено. Някои хора, които са страдали от силни ограничения и вътрешно са капитулирали, стават лечители или духовни учители. Други се насочват съзнателно към намаляване на човешкото страдание или поднасят творчески дар на човечеството.
В края на 70-те години на XX в. всеки ден обядвах с един-двама приятели в кафенето на студентския център към Кеймбриджкия университет, където учех. Понякога на близка маса се настаняваше мъж в инвалидна количка, в повечето случаи — с още трима-четирима души. Веднъж, когато той седеше на масата точно срещу мен, не се сдържах и го погледнах по-внимателно. Това, което видях, ме шокира. Изглежда той бе почти изцяло парализиран. Тялото му бе така смалено, а главата — клюмнала надолу! Един от хората, с които беше, внимателно слагаше храна в устата му, но голяма част от нея изпадаше в малка чинийка, която друг държеше под брадичката му. От време на време мъжът издаваше неразбираеми, наподобяващи крякане звуци, някой от придружаващите го приближаваше ухо към устата му и после превеждаше на другите какво е казал.
По-късно попитах мой приятел знае ли кой е този мъж. „Разбира се! — отвърна ми. — Той е професор по математика и придружителите му са негови дипломанти. Има централна двигателна парализа, която постепенно завзема цялото му тяло. Дават му максимум пет години живот. Това сигурно е най-лошото, което може да се случи на човек.“
Няколко седмици по-късно, докато излизах от сградата, той влизаше, и когато задържах врата отворена, за да влезе с електрическата си количка, очите ни се срещнаха. За мое учудване очите му бяха ясни. В тях нямаше и следа от нещастие. Веднага разбрах, че той се е освободил от съпротивата и живее, предаден на момента.
Няколко години по-късно, купувайки си вестник от будката, видях снимката му на първата страница на популярно международно списание. Не само че беше още жив, но и по това време вече беше най-прочутият специалист по теоретична физика в света, Стивън Хокинг. В статията, която му беше посветена, имаше едно прекрасно изречение, което потвърди онова, което бях усетил преди години — в онзи миг, когато очите ни се срещнаха. Коментирайки живота си, той казваше (сега вече с помощта на гласов синтезатор): „Това е всичко, за което човек може да мечтае!“
Екхарт Толе, „Нова земя“, Преодоляване на ограниченията
Подобно твърдение, което излиза от устата на един изцяло парализиран човек, наистина звучи странно, но логически е напълно разбираемо – вертикалното измерение е измерението на безкрая. Там е истинската свобода. Също така приемането на ограниченията позволява да заемем специфичната душевна форма, която съдбата е определила само за нас, за да проявим уникалния потенциал, който носим. Хокинг е казвал, че ако не е била болестта му – това огромно ограничение, той е нямало да стигне толкова надалеч в своите изследвания.
Проблемът е, че дори и умът да поиска да направи тази „безкомпромисна капитулация на егото“, тя просто не се получава. А не се получава, защото подобно значимо вътрешно преживяване не може да дойде от ума. То идва в резултат на натрупани критични стойности страдание. Съпротивлението наистина се подсилва от ума, но често пъти не умът е проблемът.
Това е така, защото нещото, което вътре в нас се съпротивлява, идва от емоционалното ни тяло. От желанието да не страдаме, да не ни боли, а умът просто се впряга да намери проблем на това страдание. Започва да търси и да предлага различни начини да реши проблема. Може дори да попадне на обещанието, че ако приеме ограниченията и капитулира, най-накрая ще получи освобождение и покой. Тогава си казва, „супер, ей-сега сега ще капитулирам, не го искам повече това его„. И, каква ирония, капитулацията не се получава.
Умът има основна роля в алхимирането на страданието и неговото съдействие е от критична важност при интензивно нещастие и опасност от суицидни действия, но его-капитулацията не идва от его-ума. Тя идва, когато „нещо“ вътре в душата на човека узрее и само реши да „падне“ на земята. Това може звучи доста обезсърчително, но в действителност помага да се случи един друг вид капитулация и един друг вид приемане – приемането от ума на собствените му ограничения.
Когато това се случи, настъпва един особен вид тишина. В тоя момент все пак нещо пада на земята. Става дума за този порочен кръг на самовъзпроизвеждащ се стрес и напрежение, при който умът работи в трескав режим да намери решение на болката, не намира решение, след това започва да търси нов начин да се освободи от тази болка, изпробва го, но и той не работи. Пробва да направи капитулацията, и тя не се получава… Отчайва се.
Точно в тоя момент на отчаяние се съдържа възможността човек да излезе от духовния байпас и да престане да бяга. С времето плътното болково тяло започва да става все по-малко плътно. Накрая идва и моментът, когато започва да се вижда светлината в края на тунела.
Камелия
Свързани статии
03.12.2024
Отношенията между съзнаваното и несъзнаваното са едновременно открит конфликт и сътрудничество
„Но ако разбираме нещо от несъзнаваното, знаем, че то не може да бъде преглътнато. Знаем също, че е опасно да…
02.12.2024
Юнг: Усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен
„Но усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен. Най-голямото ограничение за…
01.12.2024
Докато човек не се ужаси от себе си, той не знае нищо за себе си
"Когато човек започне да опознава малко себе си, той ще види вътре в себе си много неща, които със сигурност…