„Всеки обрат на съдбата има своето тълкувание, но има и своята красота…
Дори преди да се оформи историята на един живот, животът се проявява като образ. Тези образи искат преди всичко да бъдат видени. Дори ако всеки от тях е наистина натоварен със значение и подлежи на аналитична дисекция, трябва ли да се втурваме да търсим смисъла, без да оценим образа? Така ще се лишим от удоволствие, което не може да ни даде и най-доброто обяснение. Така отнемаме от наблюдавания живот удоволствието – изявата на красотата му губи връзката си със значението му…
От всички грехове на психологията най-съдбоносният е пренебрегването на красотата. В крайна сметка, в живота има нещо доста красиво. Но човек не би си го помислил, докато чете трудове по психология… Под „смъртен “ грях на психологията аз разбирам греха на умъртвяването, усещането за мъртвило, което ни обзема, когато четем професионална психология, слушаме езика й, монотонния й глас… – цялата тази застояла вода, където душата търси да стане отново себе си, последно убежище на културата на белия хляб – поизсъхнал, загубил аромата си, но все така бухнал от неуморими надежди.“
Джеймс Хилман, „Кодът на душата“, с.55-56
Опасявам се, че начинът, по който понякога аз самата се изразявам тук, в този сайт, също е част от този грях. Той също често носи белезите на сухия и сдържан тон, който ми дава някаква крехка гаранция, че няма да се заплета в безкрайно сложния възел от противоречиви мисли и чувства, наречен човешки живот. В книгата си Хилман заявява, че няма да използва такива думи като израстване, творчество, граници, съзнание, его, Аз, преживяване… А точно това са думите, които аз използвам и ще продължавам да използвам. На мен лично именно те са ми помогнали и продължават да ми бъдат полезни в разбирането на най-важните неща за себе си и другите хора.
Не е трудно да намеря основания, с които да упрекна Хилман в едностранчивост на гледната точка, както и в пристрастност, но всъщност го разбирам и дори харесвам патоса, с който пише. Сухото академично говорене (което много добре познавам от работата си като бивш научен сътрудник в Институт) или безличният статистически подход в психологията, също са една такава крайност, която има нужда от баланс. Ценността на науката е в обективността и безпристрастността на знанието, а за това е необходима дистанция. Но ако субектът на изследване и обектът на изследване са едно и също лице – човекът с неговото съзнание, емоции, лични особености и желания? Тогава става много трудно.
Затова аз харесвам сухия, диференциращ, анализиращ език на психологичната наука, но в съвсем същата степен разбирам и нуждата от красотата, за която говори Хилман. Ценя дълбоките нептунови води на творческото въображение, от които изплуват образи, които лекуват, вдъхновяват, утешават. И не по-малко ценна е и сдържаната и досадна земя на Сатурн, в която опора ми дават статистическите данни, сухите аргументи и научните факти. Както обикновено, монетата има две страни, които са еднакво важни и от нас зависи коя е да избирем – картографирането на терена или рисуването на пейзажа.
В книгата си „Астрологическият Нептун и търсенето на спасение“ Лиз Грийн пише, че „нептуновото страдание се лекува чрез въображение“. Но какво означава „нептуново страдание„? Това е страданието на Джуди Гарланд, копнееща и пееща за мястото над дъгата. Това е терзанието, идващо от чувство за незавършеност, вътрешната празнота и хроничната неудовлетвореност. Това е стремежът към невъзможната цялостност и копнежът за сливане. Тук са и различните форми на бягство от болката, грубостта и несъвършенствата на този свят чрез болест, алкохол, наркотици. На тях, хората с нептуново страдание, Лиз Грийн препоръчва лечение чрез намиране на „творческо решение на своите вътрешни конфликти.“ Това решение е в откриването на красотата в тяхната съдба, в техния личен биографичен образ.
Изразът „Красотата ще спаси света“ от романа на Достоевски „Идиот“ не би станал толкова популярен, ако не беше срещнал потвърждение за своята истинност в душите на хората. Красотата лекува чрез първичната сила на образите, които стигат до пластове в душите ни, недостъпни за думите. Митотворчество в съвременния свят се случва именно чрез изкуството – основното средство, чрез което митът продължава да достига и сега до нас, помагайки ни да постигнем примирие с тъмната и болезнена страна на Живота (виж първата функция на мита – Джоузеф Камбъл).
Най-големите произведения на изкуството не са сладникави истории за безоблачно щастие от времето на Райската градина. Те са ярки свидетелства за битката в човешката душа, разкъсвана от вътрешни конфликти, невъзможни копнежи и неизлечими скърби. Като алхимичен медиум изкуството успява да преобърне малоценностните чувства, които психиатричните диагнози пораждат у нас, в удивление пред чудото да имаш и душа, и тяло.
Това е и същото, за което пише Хилман – живият език на изкуството, а не психиатричният език на диагнозите и класификациите, ще помогне да си върнем достойнството. Да видим съдбата си не като невротичен, хистеричен, маниакален, депресиран, алкохолизиран индивид, провалящ се в опитите да се адаптира към социалния консенсус за нормалност, част от който са и научните теории. А като Герой, който се е осмелил да е влезе в най-тъмното кътче на Тъмната гора, за да последва зова на Съдбата си. Който се губи, не защото е глупав, а защото върви по неутъпкани пътища. Който е отчаян, но не защото е слаб, а защото Гората, която трябва да прекоси, е прекалено тъмна и необятна. Който е уплашен, но не защото е малък и жалък, а защото не един и два са демоните, които го нападат иззад гърба му, не един и два са драконите, с които води битките си. Който се чувства различен, неразбран и самотен, но не защото е луд и неадекватен, а защото е необикновен и уникален.
Красотата може да лекува, защото поражда определен вид чувство у нас – естетическото чувство. А естетическото чувство е алхимично чувство, то може да преобразява. Както добре знаем от психологията, чувствата са нашата първична реакция, с която оценяваме нещата от живота като опасни или не, приятни или не, и която ни люшка между полюсите на привличането и отблъскването. Когато едно чувство успее да се превърне в естетическо, то трансформира първичните чувства на отблъскване, неприемане, страх, ярост, ревност и болка, в приемане, съгласие и покой.
Когато се провалим в усилията си да приемем неприемливото, винаги има още нещо което да направим – да го видим чрез очите на красотата.
Лечебната сила на подходящите за вътрешния ни Герой образи за мен е безспорна. Не веднъж съм изпитвала тяхната сила. Подходящият образ може да направи това, което и най-завършената и аргументирана научна теория не успява – да донесе утеха и надежда за изход. Тъй като това е символният език на несъзнаваното, отговорите, които идват чрез неговите образи, носят смисъл, който е отвъд думите, а в преживяването. Също така естетическото чувство носи удоволствие, а удоволствието е най-добрият начин да се свържем със Земята. Ако успеем да го направим, ще успеем да продължим „спускането си надолу„, откривайки красотата на мястото и „под дъгата„.
В адаптирана версия на популярната пирамида на потребностите на Маслоу, откриваме естетическите нужди поставени по-високо в йерархията от когнитивните нужди от знание, смисъл и самосъзнание и под нуждите от самоактуализация и трансцедентност. Виждам в това признание за тяхното специално място в движещите сили на Духа.
Ценността на тази диаграма е, че ни помага да видим структура и яснота, подреждайки мислите в главата си. Но другата част на истината е, че тези неща всъщност не могат да бъдат подредени. Техните корени са от света от непознаваемото – една космическа тайна, която на малки части се разкрива пред науката и която никога няма да стане напълно опозната. Сред хаоса на вътрешната ни дисхармония единственото решение понякога не е да го подреждаме, класифицираме и диагностицираме, а да видим красотата му.
Това е и нещото, в което Хилман вижда изкуплението на смъртния грях на психологията – „чрез предприемане на определени естетически действия с нашите индивидуални биографични образи, да приемем живота си като образа, свързан с красотата„.
Камелия
Свързани статии
03.12.2024
Отношенията между съзнаваното и несъзнаваното са едновременно открит конфликт и сътрудничество
„Но ако разбираме нещо от несъзнаваното, знаем, че то не може да бъде преглътнато. Знаем също, че е опасно да…
02.12.2024
Юнг: Усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен
„Но усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен. Най-голямото ограничение за…
01.12.2024
Докато човек не се ужаси от себе си, той не знае нищо за себе си
"Когато човек започне да опознава малко себе си, той ще види вътре в себе си много неща, които със сигурност…