Какво следва от това, че принудата за саможертва идва от пробуждането на безсмъртната част на душата, което в юнгианската анализа се нарича събуден индивидуационен импулс?
Какво получава въплътеният бог в замяна на страданието от своето въплъщение в човешко същество?
Отговорът, който Юнг дава на този въпрос, е: той печели съзнание. Наградата за страданието от въплъщението на бога в човек е себепознание. То е светлината, която извира отвътре, и истинската същност на алхимичното злато.
Повече по тази тема в откъса по-долу от книгата на Мари Луиз фон Франц „Златното магаре на Апулей„.
„Психологическото изцеление винаги води до разширяване на личността.
То вкарва в действие повече живот и повече аспекти на личността. Можем да кажем, че по-голямата част от невротичните смущения се дължат на факта, че егото е затворило твърде много капаците си за онези реалности от живота, които искат да влязат. Ето защо изцелението съвпада с разширяването на съзнанието. За човешкото същество това означава достъп до религиозен опит, откриване на по-дълбокия смисъл на живота и на лечебни емоции.
Но в процеса на огледалото това означава и свличане на гениалния всемогъщ бог в мизерната ограниченост на човешкото съществуване.
Една концепция на християнското богословие илюстрира това: процесът на кеносис (от гръцки – „изпразване“, „разпореждане“). Това означава, че Христос (когато все още е бил при Отца, преди въплъщението си, като Логос, Йоановия Логос) е имал пълнотата на Отца, всепроникващото единство с божествения свят, без определеност. След това той се изпразнил – „ekénose heautón“, както пише свети Павел, което означава, че се е лишил от своята всеобхватна пълнота и единство, за да стане смъртен. Човекът се извисява чрез осъзнаването на вътрешния Христос (например чрез получаването на християнско учение), а Христос се понижава чрез слизането си в човешкия свят. Това е изразено и чрез раждането му в обора. Това, което християнското богословие казва за Христовия кеносис, всъщност е специфично представяне на едно общо архетипно събитие.
Всеки път, когато един бог се въплъщава, за него се извършва този процес на кеносис, на стесняване, докато в същото време човешкото съзнание се разширява…
Чрез съвременния фройдистки и юнгиански анализ човек е започнал да открива тази подструктура на човешката психика и да вижда, че мотивите за нашата съдба произлизат оттам и, преминавайки през филтъра на личното несъзнавано, променят и влияят на съзнанието. В аналитичния процес използваме думата интеграция за това, което се случва, което означава, че егото се отнася към тези съдържания, има Auseinandersetzung, конфронтация с тях, разпознавайки ги като по-дълбока част от собствената си психична подструктура.
Какво всъщност се случва, ако приемете огледална, симетрична гледна точка и погледнете нещата от страната на архетипите?
Архетипите са боговете на политеистичното езичество. Гръцките богове са архетипите в колективната гръцка психика. Какво се случва с боговете, ако се осъществи този процес на интеграция? Връзката никога не е само еднопосочна, така че боговете се изтеглят в човешката сфера, а в насрещното движение егото разширява своето съзнание.
Това е процесът на въплъщение на бога.
Всъщност началото на този процес не е тук. Много често виждаме, че в импулса към индивидуация и интеграция именно богът е този, който иска да се въплъти. Едва на второ място егото бива докоснато и въвлечено в процеса. Това обяснява защо началните сънища при анализата често не са, че егото среща божествени фигури, а че богът е решил да се въплъти. Егото няма представа за това, а търси някъде другаде, имало е парични или брачни проблеми и все още не знае какво се разиграва от другата страна.
Много често творческата инициатива на процеса на индивидуация идва от другата страна.“
Мари Луиз фон Франц, Golden Ass of Apuleius: The Liberation of the Feminine in Man
- източник: Amor & Psyche
Свързани статии
03.12.2024
Отношенията между съзнаваното и несъзнаваното са едновременно открит конфликт и сътрудничество
„Но ако разбираме нещо от несъзнаваното, знаем, че то не може да бъде преглътнато. Знаем също, че е опасно да…
02.12.2024
Юнг: Усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен
„Но усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен. Най-голямото ограничение за…
01.12.2024
Докато човек не се ужаси от себе си, той не знае нищо за себе си
"Когато човек започне да опознава малко себе си, той ще види вътре в себе си много неща, които със сигурност…