„Само когато жертваме това, което имаме, можем да знаем какво имаме. Истинската жертва се прави със същата категоричност и липса на договаряне, както е изхвърлянето на нещо. Можем да направим това, само ако сме принудени от по-голяма сила в нас – сила, по-силна от егото, от която идва необходимата енергия. Ние преживяваме тази сила като вътрешен императив, който ни казва, че „трябва“. В юнгианската психология ние разбираме това като послание от Аза, регулиращия център на психиката. Жертвата и това, което се жертва, са едно и също: това винаги е Азът.”
Мари-Луиз фон Франц, Анимус и Анима в приказките
Не случайно свързваме саможертвата с най-висшите форми на любов. Проблемът тук е, че често пъти това, което възприемаме като саможертва и безкористна любов, всъщност е точно обратното. Его-умът и тук може да ни излъже и да смени местата на нещата. Ще ни каже, че удоволствието и радостта от даването на другия/другите е саможертва, и ще пропусне да забележи факта, че когато не ни се върне реципрочно, ние се обиждаме и се чувстваме ощетени. Ако саможертвата ни е била истинска, обаче, ние няма да се чувстваме по този начин. Затова мисълта на Мари Франц по-горе е истински ориентир за това какво всъщност представлява истинската саможертва – тя е да даваш така, сякаш окончателно се разделяш с това, което даваш. Тя е нагласата, че не очакваш обратно да получиш.
И понеже светът на материята, т.е. на дуалността, е свят на кривите огледала, искам да отбележа, че обратното – балансът между даване и получаване, също има своето много важно място в живота ни. От него зависи дали ще имаме с другите хора дългосрочни и пълноценни отношения. Темата за саможертвата става водеща само когато в живота ни възникне импулсът за индивидуация (пробуждането на душата). Ако искаме да последваме този импулс и да опознаем по-дълбокото измерение на любовта, правенето на саможертви няма да ни се размине.
Тук идва важността на знанието, че този, който прави жертвата, и това, което се жертва, е един и същ – Азът.
Това изказване на Мари Франц може да се разбере само в контекста на основната идея за индивидуацията като процес, който протича като взаимодействие между двата центъра на Аза. От едната страна е емпиричното аз, егото, а от другата страна е архетипът на Цялостната личност, от който то възниква. А този, който прави саможертвата, е Цялостната личност, богът в нас. Можем да видим ясно това в християнския мит. Този, който принася саможертвата, е Отецът, а пожертваното е неговият син. Тези двете обаче са едно и също нещо, защото:
„Аз и Отец сме едно.“ (Йоан 10:30-32)
Всеки, който познава тъмната нощ на душата знае как се чувства духът, вкаран в бутилката на въплъщението. Чувството за празнота може да бъде завладяващо дори и да си заобиколен от нещата, които правят другите хора щастливи. Но точно така изглежда преживяването, когато вечното и безкрайното се пробуди в тялото на смъртния човек. Целта на това пробуждане е повишаването на степента на осъзнатост, и това, което се жертва, за да се постигне това, са радостите и удоволствията на земното Аз, което често наричаме его. Сещам се за едни други думи на Юнг по тази тема:
“Това, което жертвам, е моят егоистичен стремеж, така същевременно се отричаш от себе си. Ето защо всяка жертва е повече или по-малко саможертва.”
К.Г.Юнг, “Психология на западната религия”
С други думи, едва когато погледнем на живота си през призмата на Източника, от който сме дошли, можем да разберем какво представлява истинската саможертва. Иронията е, че същото, което се е преживявало като саможертва, тогава вече не се възприема като такова. И тъй като в света на дуалността освобождаването от нещо неизбежно се заема от друго нещо, на освободеното от егоистичните претенции желание за получаване на обич от другия човек, идва любов с друго качество. Или, както се казва в една суфистка мъдрост:
„Този, чиято любов винаги е била взаимна, не познава истинската любов“.
Именно познаването на този любов е наградата за този, който за дълго време е стоял разпънат на кръста между двата центъра на Аза. Преживявал е болката на въплъщаващия се бог. За дълго време е слушал протестите на неговия земен представител. Познал е какво означава безсилието и е умирал вътрешно стотици пъти. Накрая от тази мъка се е образувало ядрото, което обединява двете части на Аза. Тогава идва и наградата. Пожертваното се връща многократно, но под една друга форма – любовта като качество на вътрешното същество, дете на свободата.
Камелия Хаджийска
Свързани статии
03.12.2024
Отношенията между съзнаваното и несъзнаваното са едновременно открит конфликт и сътрудничество
„Но ако разбираме нещо от несъзнаваното, знаем, че то не може да бъде преглътнато. Знаем също, че е опасно да…
02.12.2024
Юнг: Усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен
„Но усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен. Най-голямото ограничение за…
01.12.2024
Докато човек не се ужаси от себе си, той не знае нищо за себе си
"Когато човек започне да опознава малко себе си, той ще види вътре в себе си много неща, които със сигурност…