Както вече писах в статията за скалата за психично здраве, не само има съществена разлика между психична болест и психично страдание, но и именно най-развиващите се индивиди по-често са предразположени към психични кризи и периоди на страдание. “Нормалността на най-разпространеното” не означава високо ниво на психично здраве. По отношение на психичното здраве “средностатистическото” означава единствено, че човек има социално адаптирана личност. Затова е много важно да се гледа на психичното здраве като променлива величина, която, подобно на телесното здраве, обхваща всички индивиди в скала, в чийто долен край са тези с най-болна психика, през средностатистическите (обикновено наричани „нормални“), до тези с най-високи нива на психично здраве. И, макар че високите нива на психично здраве се срещат рядко, те са достъпни за всеки човек, който положи необходимите усилия за себепознание и личностно развитие.
Може да срещнете различни критерии за психично здраве, но аз за себе си съм ги свела до четири основни – тези:
Първият и най-важен критерий за психично здраве е висока степен на диференциация.
В сърцевината си това означава да бъдеш отделен, самостоятелен индивид, емоционално независим, критически мислещ, със здрави его-граници и зряло чувство за отговорност. Неговата противоположност е човекът, който се чувства жертва на външни обстоятелства и други хора, има съпротива към неизбежните ограничения на живота и затова не успява да изгради зрели граници на лична отговорност. Той е емоционално зависим, с реактивно поведение, обвиняващ.
Вторият критерий е висока степен на етичност и морална саморегулация
Това означава добронамереност, способност за емпатия и искрена загриженост към другите хора. Благодарение на диференциацията (първият критерий) връзката с другите хора се характеризира с висока толерантност към различието и уважение към правото им на свободна воля и избори. Налице е желание за принос към обществото и служене на Цялото. Разбираемо е защо егоизмът и коравосърдечието са израз на ниско психично здраве – човечеството не би имало бъдеще, ако по-голямата част хората проявяваха загриженост само към собственото си добруване.
Третият важен критерий е способност за развитие.
Това означава гъвкавост и отвореност към обратни връзки. Животът е сложна система, което постоянно се развива и променя, затова високите нива на психично здраве съвпадат с факторите, които го подкрепят. Такива са възприемчивостта към обратните връзки отвън и готовността за промяна. Индивидите с по-ниски нива на психично здраве са твърде сковани, водещата им мотивация е желанието за сигурност и запазване на статуквото. Техният Аз е инвестирал твърде много към адаптацията към обществото и няма достатъчно ресурси за промяна, когато такава се наложи.
Четвъртият много важен критерий е автентичност и вътрешен интегритет.
При по-ниските нива на психично здраве индивидът е вътрешно разпокъсан и се люшка се между противоположни мнения и емоционални реакции. Тук са хората, които потискат големи части от психичния си живот, за да отговорят на очакванията на другите хора. В резултат те са недостатъчно искрени и последователни, тъй като отхвърлените им части продължават да съществуват в подсъзнанието им, образувайки т.нар. психична Сянка. Когато отхвърленият материал натрупа критични стойности, избухват различни невротични симптоми, в чиято основа са нерешени вътрешни конфликти. Отношенията с другите хора също започват да страдат и стават конфликтни. При високите нива на психично здраве имаме човек със силен Аз център, който е обединил противоположностите в себе си. Този силен център се преживява като източник на вътрешна сила, която се манифестира във външния свят като морален интегритет, както чрез смелостта да си истински и да поемаш рискове в ситуации, в които повечето хора се отдръпват.
Всички ние в различна степен проявяваме тези качества. Полагайки усилия да постигаме по-високи нива на психично здраве, ние допринасяме и за развитието на Цялото, към което принадлежим, тъй като семействата, организациите, държавите и обществата също имат своите различни нива на психично здраве.
Камелия Хаджийска
Свързани статии
29.11.2024
Хората, които са интегрирали своята тъмнина, имат невидим авторитет
Ако имате проблем с това, че другите не ви вземат насериозно и не сте достатъчен авторитет за тях, тази мисъл…
23.11.2024
Мари Франц: Горещото зло се носи от неугаснал емоционален афект
"... има, така да се каже, „студен“ вид зло и „горещ“ вид зло . Горещото зло се носи, независимо дали от демони…
19.11.2024
Фритц Пърлз: Аз съм си аз, а ти си си ти
В гещалт-терапията е известна т.нар. "молитва", написана от нейния основател Фриц Пърлз. Тя е следната: "Аз съм…