Прииска ми се да споделя една анимация, направена по известния „мит за пещерата“ от Платон. За мен той е една от най-красивите метафори за затворената божия искра в света на материята и страданието, което тя изпитва.
Според този мит ние, хората, не познаваме истинската природа на нещата. Подобно на затворници в пещера, които са приковани с тежки вериги с гръб към светлината, никога не можем да видим как изглежда истинският свят. Единственото, което виждаме, са отражения на отраженията; можем само да гадаем какво точно виждат очите ни.
Оригиналният текст, който представя този мит, е под формата на въображаем диалог между Сократ и Главкон, а цялата история, представена чрез картини, можете да видите в тази анимация:
Когато гледам това филмче, се сещам за гностиците и страданието на падналата в материята София. Мисля си и за книгата „Силата на Кабала“ от Йехуда Бърг, в която също се разказва за двете Царства на светлината и на мрака – царството на светлината е 99% процента, а на мрака – само един.
Животът в пещерата е живот в този един процент мрак. Затова, когато дойде моментът душата да се пробуди, чувството е, че си потънал в дълбок мрак. И възниква копнеж по нещо, което не е от този свят. Започва дългият път за излизане от света на сенките в пещерата.
По-горната история може да се разбере само със сърцето. И само от хора, които знаят отвъд ума си за света на светлината.
Камелия
Свързани статии
03.12.2024
Отношенията между съзнаваното и несъзнаваното са едновременно открит конфликт и сътрудничество
„Но ако разбираме нещо от несъзнаваното, знаем, че то не може да бъде преглътнато. Знаем също, че е опасно да…
02.12.2024
Юнг: Усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен
„Но усещането за безграничност постигам едва тогава, когато съм крайно ограничен. Най-голямото ограничение за…
01.12.2024
Докато човек не се ужаси от себе си, той не знае нищо за себе си
"Когато човек започне да опознава малко себе си, той ще види вътре в себе си много неща, които със сигурност…